0

Ülkemizde gelişen ya da gelişmeye çalışan yeni sektörlerin ortak sorunu, geleneksel medya ile etkileşimsizlik ve hatta çoğu zaman kasti olarak görmezden gelinme. Türkiye’de video içerik üretmek ya da alışılmış deyişle Youtuber olmak da epey zor. Bununla ilgili sizlere biraz görüşlerimden bahsetmek istiyorum.

Dijital medya ile geleneksel medyanın rekabeti malumunuz… Bir çok ünlü ismin dijital mecralara geçmesi de bu savaşın galibini gösterir nitelikte. Ancak halen bir “kendini kandırma” havası hakim geleneksel medyaya. Youtuberlar hakkında karalayıcı haberler, çocukları geleneksel medyaya yönlendirme çabaları, dijital medyaya akın eden geleneksel medyacılar derken; bence dijital medyaya ciddi zararlar veriliyor.

Karşılaşılan zorluklar olarak ilk maddeye geleneksel medyanın rekabet gücünü koyabiliriz. Ancak ikinci maddeden itibaren (alt paragraflarda) biraz daha ülkemize özgü problemlere değineceğim.

İçerik üretmek, maalesef henüz ülkemizde oturmuş bir iş kolu/gücü değil. Bundan daha önce kişisel blog sitemde de bahsetmiştim. Genelde içerik üretmekten anlaşılan şey gazete ve dergi gibi basın yazarlığı, dergi editörlüğü ya da metin yazarlığı, televizyon programı yapımcılığı, senaryo yazarlığı gibi alt kategoriler. Ancak günümüzün dinamik yapısını yakalayamayanlar bunları düşünüyor. Şu anda en basit örnek olarak sadece komik paylaşımlar yapan bir instagram sayfası bile, kitlesini genişletebilmek, tutabilmek ve yaşamına devam ettirebilmek için içerik üretmek zorunda. Bir gün gülünecek bir resim kalmadığında, o gülünecek paylaşımı kendileri üretmek zorundalar. Ancak Türk aile yapısında da sıkça yaşanan sorunlardan birisi olan “gelenekselci” bireyler, gerek mesleki seçimlerde, gerek eğitim seçimlerinde eskiye sırtlarını dayamaktan vazgeçmiyorlar. Bunlar da diğer sorunlar olarak göze çarpıyor.

Gelelim Youtube tarafına; yani video içerik üretmek ile olan alakasına… Türkiye’de ben Youtuber olmak istiyorum diyen bir çocuğun olumlu şekilde karşılanma olasılığı belki %1’in dahi altında. Kaldı ki, “ben tasarımcı olmak istiyorum” denildiğinde bile ebeveynlerin %90’ı karşı çıkıyor; çocuklarının kötü bile olsa doktor ya da mühendis olmalarını istiyorlar. Bu durumda herkese iş düşüyor. İçerik üreterek, daha da kaliteli içerik üreterek bayrağı bir üst kata taşımak zorundayız. Üstelik, aynı donanım parçalarında olduğu gibi, geriye dönük uyumluluğu da gözden geçirmemiz gerekiyor. Yani ailelere, ebeveynlere ya da eğitimcilere, yazdığımız makaleler ile içerik üretmenin önemini, asla değerini yitirmeyecek bir meslek olduğunu ve “bir gün Youtube kapanırsa ne olur?” sorusuna şüphe bırakmayacak yanıtları anlatmamız gerekiyor.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir