-1
-1 points

Türkiye'de bir çok Youtuber, oyun videoları sayesinde kemik kitlesini oluşturdu. Ancak bazıları halen oyun kanalı konseptinde giderken, bazıları eğlence formatı ile kanal konseptini değiştirerek (ya da karma konsept uygulayarak) kitle tercihine yön verdi.

Bu içerikte, temel olarak bir oyun kanalında gerekli araç ve gereçlerden, masraflardan ve fikirlerden bahsedeceğiz.

 1. 1 İlk başta tabi ki bir adet oyuncu bilgisayarı

  Oyuncu Bilgisayarı

  Oyuncu bilgisayarı, bir oyun kanalı için en büyük ihtiyaç. Sıradan ya da hazır sistemler yerine, ihtiyaçlarınıza göre sistem dizebileceğiniz bir ortam gerekiyor. Mağazaya gittiğinizde, Youtube için video kaydı alabileceğiniz, kurgu yapabileceğiniz, render süresini kısaltan ve hemen hemen piyasadaki her oyunu kaldırabilecek bir sistem istemek zorundasınız. Burada da fiyat aralığı çok geniş. Biz bu konuda E-GameShop'u öneriyoruz. Görüştüğümüzde, bir oyun kanalı için olmazsa olmaz bilgisayarı 5.000 ila 8.000 TL aralığında fiyat/performans canavarı olacak şekilde toplayabiliyorlar.

 2. 2 İyi bir oyuncu monitörü

  Oyuncu Monitörü

  Oyuncu monitörü konusunda asıl belirleyici faktör, oynadığınız oyun yelpazesi. Örneğin Counter-Strike: Global Offensive oynuyorsanız 144 hz tarama ve 1 ms tepkime süreli 1080p çözünürlüğe sahip monitör işinizi görecektir. Ancak Far Cry 5 ya da -konsolda- Uncharted 4 benzeri bir oyun oynayacaksanız 60 hz tarama, 1 ms ve 4K çözünürlüklü bir monitöre ihtiyacınız var demektir. Hatta yakın zamanda HDR destekli monitörler de piyasada boy göstermeye başlayacak. Bu maddede de ortalama 1.000 TL monitör için ayıralım.

 3. 3 İkincil monitör

  İkincil Monitör

  Bir çok streamer ya da video içerik üreticisinin kullanmadığı, ancak kullanıldığında da bir daha vazgeçemediği maddeye geldi sıra... İkincil monitör, ciddi anlamda bir nimet; bir hayat kurtarıcı. Özellikle oyun oynarken kayda girdiğinizde, arka tarafta olup biteni takip etmeniz için en kritik şey, ikincil monitörün varlığı oluyor. Kaydı başlattıktan sonra kayıt değerlerine, kalitesine, ekstra ihtiyaçlara, senaryo okumaya ya da video için önceden hazırlanan espirilere kadar her şeye bu ikincil monitörün varlığı ile ulaşabiliyorsunuz. Bunun için ayırmanız gereken bütçe 400 TL.

 4. 4 Sabit kamera

  Youtube İçin Web Cam

  Resimde de görünen şey, eskiden web cam olarak adlandırılan aygıt. Artık pek web camlik durumu kalmadı. Bu kameralar, Skype çağrıları dışında da eskisi gibi çok sıklıkla tercih edilen bir çevre birimi değil. Gelelim bizlik meseleye. Bazı Youtuberlar artık sabit kamera olarak Canon EOS serisine ait fotoğraf makinelerini 3 ayaklı mini tripod ile birlikte kullanıyor. Ancak lensiyle ve aksesuarlarıyla birlikte minimum 2.300 TL bütçe ayırmanız gerekeceği için, biz ucuz yollu tavsiyede bulunalım. 1080p video kaydı yapabilen monitörü üstü sabit kameralar şu aralar 600 TL civarında bulunabiliyor.

 5. 5 Oyuncu ekipmanları

  Oyuncu Ekipmanları

  Oyuncu ekipmanları başlı başına bir külfet. Bugün bir Razer set dizmeye kalktığınızda 2.500-3.000 TL civarı bütçe ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak biz her zaman ekonomik tercihlere gitmek zorundayız. Bu sebeple, Redragon marka mekanik klavye, ortalama bir gaming mouse ve HyperX oyuncu kulaklığı ile çok rahat bir şekilde 1.000 TL'yi geçmeden ekipmanları tamamlayabiliyoruz.

 6. 6 Arka fon

  Arka Fon Fikirleri

  Arka fon, kamerada görünen profilimiz için çok çok önemli. Bu arka fon konusunda 2 ana tercih var. İlki green screen yani yeşil perde ile chromakey ayarlayıp, tamamen arkaplanı yok etmek. İkincisi ise, şık bir arka plan dekoru ile kamerada hoş bir perspektif oluşturmak. Özellikle bokeh efekti uygulayabileceğiniz odak derinliğine sahip bir kameranız varsa, bu arkaplan olayı çok daha kaliteli görsellik katacak videolarınıza...

  Burada 300 TL kitaplık için, 500 TL de dekorasyon için ayırırsak, ortalama olarak 800 TL gibi bir bütçeyle arka fonu da halletmiş oluyoruz. Kitaplıkta ister kitap ve dergilerinizi sergileyin, isterseniz figürler ya da dekoratif objeler kullanın. Tamamen size kalmış...

 7. 7 Oyunlar

  Playstation 4 Oyunları

  Her bir video için bir oyun masrafı oluşturacağız. Oyunların fiyatları çok değişken, yelpazesi çok geniş... Bu yüzden 10 TL ile 549 TL arasındaki oyunlar için (ayda bir exclusive ya da AAA oyun, 3 tane de ufak çaplı indie ya da ucuz oyun) video başı ortalama 90 TL olarak hesap yapabilirsiniz.

 8. 8 Ekstralar

  Atari Salonu

  Ekstralar olarak oyun fuarları, röportajlar ve aksesuarlar olarak değerlendirdiğimizde tamamen olay sizde bitiyor. Yani haftada bir vlog çekeyim derseniz, mutlaka vlog kamerası ve vlog çekimi sırasında harcayacağınız bütçeye de ihtiyaç duyabiliyorsunuz.

  Bütçemiz ise toplamda 8.000-11.000 TL arasında tutuyor. Bu bütçe ile bir oyun kanalı açmak mantıklı mı sorusuna sizler yanıt verin.


Bir Tepki Ver

Sıkıcı Sıkıcı
10
Sıkıcı
Bilgilendirici Bilgilendirici
7
Bilgilendirici
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Beğen Beğen
4
Beğen
Şaşırtıcı Şaşırtıcı
2
Şaşırtıcı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir