2

Influencer ne demek?

Öncelikle “influencer”ın kelime anlamına ve yapısına bakmak gerekiyor. Influencer, influence kelimesinden “-r” ile türemiş bir sözcük. İngilizcede bu durum derivation olarak açıklanıyor. Örnek vermek gerekirse, “Teacher” is derived from “Teach” yani Türkçedeki öğretmek kelimesinin öğreticiye “-ci” yapı eki alarak türemesi. Influence, kelime anlamı itibariyle etki, nüfuz, tesir gibi isimleri ve etkilemek, tesir etmek, ikna etmek gibi fiilleri barındırıyor. Şimdi kafamızı karıştırmadan en basit şekilde aşağıda temize geçelim.

Influence, etkilemek ve ikna etmek anlamına geliyor. Influencer ise etkileyen ve ikna eden kişi demek oluyor. Kelime yapısını bir kenara bırakıp bu influencerlar nedir, ne yaparlar kısmına geçelim.

Influencer nedir ve ne yapar?

En basit tabiri ile, herhangi bir mecrada, ulaşabildikleri kitleye bir ürünü ya da hizmeti deneyimleriyle paylaşabilen ve bu kitleyi ikna edici, yönlendirici, etkileyici yeteneklere sahip insanlara influencer denir. Bunu sosyal mecralardan yapanlara ise social media influencer denilse de pek fazla bu kadar uzun bir kelime grubu ile nitelendirilmiyorlar. Influencerlar doğrudan reklam yapabileceği gibi, içerikle pazarlama yönelimi de gösterebilirler. Burada da content marketing terimi devreye giriyor.

Influencer hangi mecraları kullanır?

Günümüzde influencerlar başta Instagram olmak üzere, Facebook, Youtube, Tumblr, kişisel blog siteleri, gazete, dergi, televizyon gibi mecraları kullanmaktadırlar. Ancak artık geleneksel medyanın gardını düşürmesiyle birlikte liderliği Youtube ve Instagram almış durumda.

Influencer olmak için neler gerekir?

Hadi ben influencer olacağım diyerek hareket ederseniz yanılırsınız. Öncelikle bir kitleye sahip olmanız gerekiyor. Burada da ana kriter, kitlenizi nasıl oluşturduğunuz kısmı. Günümüzde çok fazla etik dışı hareketle de kitle çekilebiliyor. Ancak bu çektiğiniz kitle üzerinden herhangi bir etki/geri dönüş almanız zor olacaktır. Kitlenizi yavaş yavaş içeriklerinizin kalitesi ile büyütürseniz, kitleniz sizi sever ve sahiplenirse, kullandığınız ve deneyimlerinizi aktardığınız ürünün pazarlaması da o kadar etkili olacaktır. Bu yüzden ilk başta kitleye sahip olmak için uzun süre kaliteli içerikler üretmeniz gerekiyor. Yazılı, işitsel, görsel ya da deneysel olarak istediğiniz türden içerik üretebilirsiniz ancak markalı içeriklerinizi de ürettiğiniz içerikler nezdinde kategorilendirmelisiniz.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir