1

Ülkemizde influencer kavramı aslında çok uzun süredir fiili olarak işliyor. Ancak buna hiç bir zaman influencer denmedi. Dijital mecraların aktivitesi ülkemizde arttıkça, insanlarımız yeni medyaya daha fazla adapte oldukça, iş kollarının ve sektörlerin büyük bir bölümünde kayma ya da bölünme başladı. Bu durumun en iyi örneklerinden olan ve genelde ünlü bir isim tarafından tanıtımı yapılmak suretiyle kitlelere ürün ya da hizmet pazarlama olarak anılabilecek influencer deyimi oldu. Bugünkü konumuz Cansu Akın’ın başarısı, potansiyeli ve iş birlikleri yapmak için sebepler.

Cansu Akın, bir şekilde 4 senedir hayatımızda var olmayı başaran ender insanlardan. En başta harika bir insan, sonrasında çok kaliteli içerikler üretebilen yaratıcı bir içerik oluşturucusu. Instagram, Blogspot, Youtube ve Twitter gibi bir çok mecrayı kullanmış, görüntüsüne olan güveni ve görsel olarak sonsuz yaratıcılığı ile daha çok Youtube video içeriklere ve Instagram’da fotoğraf içeriklere yönelmiş bir isim. Hatta öyle bir sosyal mecra atılımcısı ki, ikinci tweeti şu şekildeydi…

Cansu Akın Tweet

Konumuzdan sapmadan devam edelim. Yaklaşık olarak bu 4 senede 150’den fazla video içerik, 1.950’den fazla fotoğraf içerik ve 20’den fazla metin içeriği oluşturup bir influencer adayı olarak başladığı kariyerinde hızlı adımlarla zirveye yürüdü. Başlangıçta bu olaylar örgüsüne bir iş olarak bakmış olduğunu düşünmüyorum. Keza ananas deseni seviyor diye, ananaslı lambalara aşık diye gidip Pineapple Pie adını kullanması, aslında eğlencesine ve insanlara kendinden bir şeyler sunabilmek adına olduğunu gösteriyor. Ancak sonra ani bir kararla Cansu Akın ismini fenomenleştirdi ve en doğru hamlesini yaptı.

Öncelikle Cansu Akın neden bu kadar başarılı, bu konuya odaklanalım. Sonucu kaçınılmaz şekilde gösterdiği gelişim en büyük etken. Aslında başarılı olma sebebi, tamamen normal bir insan oluşu. Çünkü eğer kendisini ayrı bir yere konumlandırsaydı, insanlar onda kendilerinden bir şeyler bulamayacaktı. Yani ister istemez, paylaştığı harika içeriklerle birlikte kendisi gibi düşünen ya da ortak paydası olan, moda ve makyaj tutkunu, alışveriş yapmaktan hoşlanan, yeniliklere açık ve gezmeyi, keşfetmeyi seven bir kitle ile buluştu. Bu da zaten markaların iştahını kabartan şeylerden bir tanesi. Geçelim ikinci sebebe. Çok istikrarlı şekilde içerik üretmeye devam etti. Bazı zamanlarda Youtube kanalındaki video içeriklere aralar vermiş olsa da, kullandığı dijital mecraların en az birisinden mutlaka takipçileriyle iletişim kurdu ve hayatının o anında neler yaşandığını aktardı. Bu hayatından sürekli bir şeyleri aktarması, hem takipçileriyle arasındaki mesafeyi kısalttı, hem de kendisini erişilmez bir konumdan çıkarttı.

Üçüncü ve dördüncü sebepler için ise şunları söyleyebilirim. Doğal bir güzelliğe sahip olması ve bir çok içerik üreticisi gibi şımarık tavırlar sergileyerek “Koğçellla yiğğğu”dan ibaret hayatının olmaması. Evet geziyor, evet yiyor ve içiyor. Aynı bizler gibi. En basiti, o Coachella’ya Cansu Akın da gidiyor, yeri geliyor havuz partisi de yapıyor. Ancak bahsettiğim şey o parti senin bu parti benim bir hayatı yok. Aslında kimsenin yok ancak bazı şeffaf olmayan içerik üreticileri kasti olarak bunu bu şekilde gösteriyor. Cansu Akın ise o festivallerden, partilerden ya da konserlerden bir şekilde bize içerik çıkartıyor ve bunu herhangi bir hava atma aracı olarak kullanmıyor.

Başarısındaki bir başka sır -sanıyorum beşincisi- çok doğru markalarla iş birliği sağlamış olması. Hatta özellikle yurt dışına davet eden markaların hem iş birliğinden faydalanıp, hem de gittiği bölgelerde içerik üretebilmesi onu diğerlerinden üstün kılıyor.

Şimdi başarılarına gelelim. Aslında Cansu Akın’ın en büyük başarısı şu; gerçekten yavaş ve organik şekilde büyüyen bir kitlesi var. Yani tek bir olayla (ben çilekli link aldım, memet de dondurma aldı) parlamadan, tek bir prim aracıyla peak yapmadan yavaş yavaş ve ayakları yere basa basa büyüttüğü bir kitlesinin olması. Tabi ki bazı destekler ister istemez olabiliyor. Ya da Youtube’daki anahtar kelime avantajıyla, hiç düşünmediği bir video beklentisinin üzerinde izlenmiş ve abone getirmiş olabilir. Ancak bunlar da ufak tefek ekstra başarılar olarak kayda geçiyor.

Peki ben bir markaysam, neden Cansu Akın’ı tercih etmeliyim? Bunun cevabı tabi ki yukarıdaki paragraflarda gizli. Ancak kısaca bahsetmem gerekirse, Cansu Akın doğrudan kitlesinin %80’ini temsil eden bir yüz. Yani geleneksel medyada vereceğiniz bir reklam, sizin ürününüzün hedef kitlesi doğrultusunda yalnızca çok küçük bir etkiye sahip olabilir. Anlamadınız mı? Rakamlarla anlatalım.

1.000.000 satış rakamına sahip bir gazete düşünelim. Ürünümüz bir ruj.

1.000.000 okuyucunun %50’si kadın. Kaldı 500.000 civarı bir kitle. Bu 500.000 kadının yalnızca %40’ı istediğimiz ve hedeflediğimiz yaş aralığında (15-30), kaldı 200.000 kitle. Bu 200.000 kadının %70’i her gün ruj sürüyor, kaldı 140.000 kadın. Bu 140.000 kadının yarısı reklamınızı gazetede görmezse, geriye kalan kitleyi siz düşünün.

Şimdi bir de Cansu Akın tarafına bakalım. 500.000 takipçisi var. Bunların 300.000’i bile kadın takipçi olsa, diğer elediğimiz yüzdeliklerde kayıp çok çok aşağıya iniyor. Örneğin gazete okuyan 30 yaş üstü çok sayıda insan varken, Cansu Akın’ı takip eden çok fazla yok. Kitle olarak her türlü Cansu Akın’a reklam verdiğimde avantajlıyım. Bunu kenara not edelim. İkincisi ise Cansu Akın’a emeğinin hakkı olarak vereceğim ücret, gazeteden daha etkili bir sonuç elde ediyor olmama rağmen aynı ya da daha az olabilir. Televizyonlarda saniyesi bilmem kaç TL olan reklamların bütçesi çoğu zaman 300.000 TL’lere kadar çıkabiliyor aylık bazda. Üçüncüsü ve en önemlisi, siz televizyona ya da gazeteye reklam verdiğinizde hiç bir geri dönüş alamıyorsunuz. Satışlarınız artıyor olsa bile, elinizde hiç bir zaman net rakamlar yok. Cansu Akın, sizlere istatistik sağlayabilir ya da erişebildiği kitle ile ilgili rakamsal bilgi sağlayabilir.

Umarım açıklayıcı bir köşe yazısı olmuştur. Severek takip ettiğim içerik üreticileri hakkında bu tür köşe yazıları gelmeye devam edecek, takipte kalın!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir