1

Kendisini hikaye anlatıcı olarak tanımlayan Barış Özcan, 1974 doğumlu, evli ve bir çocuk babası. Youtube’da bir nevi kişisel belgesellerini yapıyor. Bir konu belirliyor ve o konu doğrultusunda araştırmalarını yapıp kendi yorumlarını ve mizacını da katarak usul usul anlatıyor. Ülkemizdeki en profesyonel hikaye anlatıcı olan Barış Özcan, 07 Ocak 2007’de açtığı Youtube hesabına ilk videosunu 20 Kasım 2010 tarihinde yükledi. En azından şu an yayında olanlar arasından…

Barış Özcan’ın bu başarılı ve istikrarlı hikayesinde, hangi videolar en çok izlenmiş, neden bu kadar çok izlenmiş ve hangi konularda anlattığı hikayeler ilgi çekmiş; gelin listemize göz atalım.

 1. 10 Kim bu Stephen Hawking?


  Stephen Hawking'in ölümünün ardından yayına giren videoda Stephen Hawking hakkında hikayeler, eğitim hayatı, ilginç bilgiler ve hastalığı hakkında bir çok şey bulunuyor. Listemize 1.200.000 görüntülemeye sahip bu video ile başlıyoruz!

 2. 9 Bitcoin insanlık tarihinin en önemli icadı olabilir mi?


  Bitcoin'in patlamasıyla beraber epey araştırır olduk. Barış Özcan ise Aralık 2017'de blockchain teknolojisinin anlatıldığı harika bir videoyu bizlere sundu. Hash fonksiyonlarından, rehberlik edebilecek kritik bilgilere kadar harika bir metnin yer aldığı video, 1.200.000 görüntülenme elde etmiş durumda.

 3. 8 Antartika'ya gitmek yasak mı?


  400 yıl önce Mars bilinirken, 200 yıl önce Antartika'dan haberimiz bile yoktu. İşte bu konuda anlattığı hikayede en çok ilgi çeken sorulardan bir tanesi olan "Antartika'ya gitmek yasak mı?" sorusu başlık olarak seçilmiş. Antartika'ya giden ilk Türk, Antartika antlaşması, Antartika kuralları ve Antartika'ya gidiş maliyeti gibi alt başlıklarda harika bir video. Bu video da epey merak edilmiş ve 1.300.000'den fazla kez seyredilmiş.

 4. 7 Elon Musk, Tesla'sını Mars'a gönderiyor!


  "Falcon Heavy" roketinin fırlatılışı için açılan streamin canlı yayın geçmişi olarak Youtube kanalında tutan Barış Özcan'ın bu videosu ilginç bir şekilde hala seyrediliyor. Belki de Türkiye'de bir canlı yayının kaydı ilk defa bu kadar çok seyredilmiştir. Bu canlı yayın geçmişi tam 1.400.000 görüntülemeye sahip.

 5. 6 117 yıldır yanan ampul


  California'da, 1901 yılından beri açık olan bir ampul ile başlayan hikayede, ampullerin planlı eskitmeye varan hikayesi ile Barış Özcan bu videodan tam 1.400.000 görüntüleme elde etti.

 6. 5 3.141592653589793238462643383279...


  En ilginç video isimlerinden bir tanesine sahip bu videoda "pi" sayısının hikayesi anlatılıyor. 1.700.000 civarı seyredilme eden video, zannettiğiniz kadar başınızı ağrıtmayacak!

 7. 4 Yabancı dil öğrenmenin en hızlı yolu: KO-KO Tekniği


  Barış Özcan'ın influencerlığı ile -Cambly sponsorluğunda- çekilen videoda yabancı dil öğrenme tekniği olan KO-KO anlatılıyor. En kolay yabancı dil öğrenen insan tiplerinden de bahsediyor, yurt dışına gidip "korkusuzca" ve "mecburi" olarak konuşan insanlardan da bahsediyor. Bu video Youtube'da 2.200.000 defa izlendi.

 8. 3 Korkudan


  "Barış Özcan da şarkı yaptı ya!" diye şaşırdığımız anlardan bir tanesiydi. "Korkuluk" isimli kısa filmi seyredenler için üzerine tatlı niyetine geldi; kısa filmi seyretmeyenler için ikinci bir fırsat oldu. Başarılı müzisyen Şanışer ile birlikte söylenen ve klibi çekilen şarkı tam 2.200.000 defa görüntülendi. 

 9. 2 Dünya yuvarlak değildir!


  Listemizin ikinci sırasına yükseldiğimizde, yıllardır tartışılan bir konu olan "düz dünya teorisi" ile ilgili anlattığı hikayeyi görüyoruz. Bu video ile Barış Özcan, düz dünya teorisyenlerinin mantıklı düşüncelerini aktarırken, videonun ikinci kısmında çürütücü kanıtları sundu. "Dünya yuvarlak değildir" isimli video tam 2.900.000'den fazla kez izlendi.

 10. 1 Kim ulan bu Elon Musk?


  Elon Musk'ın Türkiye ziyaretinden sonra anlattığı hikayede konu Elon Musk. Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk'ı anlattığı bu video, Barış Özcan'ın en çok izlenilen videosu oldu. Yaklaşık 3.100.000 görüntüleme elde eden video, Youtube kalite ortalamasının çok çok üzerinde!


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir